Bendruomenę sutelkusi, bičiulius sukvietusi, kiekvienam  ką nors dovanojusi „Svėdasynė“

Projekto finansuotojas – Lietuvos respublikos žemės ūkio ministerija, vykdytojas – asociacija „Svėdasų bendruomenė", bičiuliai – Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka, Svėdasų filialas ir AKC Svėdasų skyrius, rėmėjai – UAB „Alauša“, VšĮ „Sveikatos oazė“, kirpykla „Pas Jurgitą", kavinė „Pas Gedą", UAB „Daivida", UAB „Cesta", UAB „Anykštos redakcija", Loreta Grigaliūnienė, Jūratė Krivickienė, Elena Bublienė,  Jolita Budreikienė, Ramunė Banytė - Šeptienė, Violeta Gliaudelienė.

ZUM horizontalus sp sflogosvedasai

Raimondas Guobis

Sekmadienį Svėdasuose įvyko vietinės bendruomenės rengiama tradicinė miestelio šventė „Svėdasynė“. Kaip įprasta, taip ir šį kartą šventės šerdis buvo orientavimosi  varžybos „Atrask ir pažink Svėdasus“, kurios šiemet buvo persmelktos garsiojo svėdasiškio, rašytojo, visuomenininko kan. Juozo Tumo–Vaižganto biografijos bei kūrybos pažinimo. Buvo ką veikti šventėje ir mažiems, ir dideliems, vyko sportinės ir intelektinės varžybos, nestigo pramogų, viliojo mugė, smagus pasiplaukiojimas baidarėmis Alaušo ežere.

Sventės akimirkos

Sportinės, pažintinės varžytuvės „Atrask ir pažink Svėdasus“ vyko jau bene šeštąjį kartą, o   šįkart jos  sudomino trylika komandų. Vaižganto tema, žinojimas, gebėjimas greitai bėgti, ilgoka trasa nuo Alaušo, kur teko paplaukti ir baidarėmis, iki Beragio, jo akmenukus išsimainyti į apelsinus, labirintas prie mokyklos, užduotis muziejuje, įveikti rebusą prie Vaižganto paminklo,  laimė surasti laisvą „Taksi“ automobilį, kad galėtų kuo greičiau įveikti ilgiausią kelio etapą iki mažosios Marikonių dvaro koplytėlės. Joje laukė, ko gero, sudėtingiausia užduotis – paskaičius Vaižganto pasakojimą apie lino kančią sudėlioti paeiliui lino darbus.  Koplytėlėje suradus žvakę, uždegti ją ant Vaižganto tėvų kapo, sudėlioti „Aš esu Svėdasai“. Varžybas laimėjo į komandą „Dilema“ susibūrę Diana, Mantas ir Ligita, kurie užduočių ruožą įveikė per valandą ir 7 minutes, penkiomis minutėmis atsiliko „IDEA“, o „Vita mineralai“ sugaišo valandą ir 14 su puse minutės.

„Mikučio gamtininko kampelis“ pažinimo džiaugsmu gaivino mažiausius. Čia jie pūtė milžiniškus muilo burbulus, žaidė su lankais, bėgiojo kojomis suspaudę kamuolį, žaidė kitus žaidimus. Mažylių veidus dailiais ornamentais margino merginos. Tikriausi vaikų spiečiai valandas zujo, rėpliojo, landžiojo, slydinėjo ant mėlynu kalnu stūksančio, milžiniško pripučiamo batuto „Cirkas“. Cukraus vatos gamybos mašina išpūtė, ko gero, visą debesį taip mėgstamo gardėsio.  Visus šiuos malonumus teikė pramogų organizatoriai „Jūsų vizija – mūsų misija“ iš Utenos. Daugiausia dėmesio šioje šventėje buvo skirta paties mažiausiems ir vaikų buvo susirinkę kaip niekad daug.

„Dėdžių ir dėdienių“ erdvėje vyresnio amžiaus vyrai ir moterys krapštė pakaušius ir vikriai ar ilgėliau pagalvodami stumdė  šaškes. Turnyre didmeistriškai grūmėsi net keliolika žaidėjų, išmanieji slėpė akis po tamsiais akiniais, vienu metu buvo žaidžiamos penkios partijos ir pasisekė ne tik pripažintam šaškių meistrui Romui Kniežai. Vyko ten  saldainių rinkimo bei vandens pilstymo čempionatai, kaklaraiščio rišimo, kasos iš virvių pynimo  ir kitos varžytuvės, smagiai varžytasi ir svaidant „Kubb“ žaidimo kaladėles bei pagaliukus.

Kelis prizus susišlavęs svečias Eugenijus Kriaučiūnas iš Žemaitijos tikino, kad mūsų šventė puikiausia: „Geriau nei nebūna. Stengiuosi dalyvauti ir kai ką laimėti. Laikykitės...“  Tad svėdasiškiai ir laikėsi, neatsiliko.

Kūno puoselėjimo malonumus improvizuotame SPA kabinete dalijo Vilniuje besidarbuojanti  svėdasiškė, sėkminga ir populiari masažistė Loreta Budreikaitė-Grigaliūnienė. Mini procedūros veidui, veido masažas, akių vokų masažas vėsiomis lazdelėmis, parafino kaukės plaštakoms, „Rožių dulksna“, kojų vėsinimas –  viskas dovanai, viskas kraštiečiams svėdasiškiams. Prie to dar švelni muzika, žvakių liepsnelių plazdėjimas, smilkalų svaiguma ir ramus meistrės balsas, primenantis, kad kūno priežiūros paslaptys gimė dar Antikos laikais, apie gydomųjų aliejų, tepalų poveikį, kad moters gyvenimas kaip nuolatinė auka, kad reikia pasirūpinti ir savimi, pirmiausia rankomis, kad reikia bendrystės, prisilietimo, kuris ramina ir gydo. Lankytojai palaimingai gaivinosi gyvybės eleksyrą menančiu gėrimu su spanguolėmis, moterys ilsėjosi išteptos aliejais, apkamšytomis kojomis, gaiviais rankšluostėliais prisidengusios  veidus, šiltai susisukusios rankas. Gydomų procedūrų malonumus patyrė visi norintys - daugiau negu pusšimtis laimingųjų.

Vaduvų krašto mugėje savo  gaminius siūlė vėlimo meistrai, mezgėjos, audėja, krepšių pynėjai, dekoratyvinių gėlių gamintojai, mažų kėdučių – „taburečių“ piramidę sukrovęs stalius. Galima buvo įsigyti ir tapybos darbų, ir spalvingą atviruką su Svėdasų vaizdais.

Liaudies dainų padainavo Svėdasų kultūros namų saviveiklininkai,  populiariomis dainomis, net  smagiais rokenrolais linksmino duetas  ,,Gyva muzika“ – Urtė ir Gediminas, džiugino  virusu plintančio šokio mankštos būdo „Zumba“  trenerės Jurgitos Vitkovskajos čia pat suburtos smagios šokėjos.  Kadangi saulė smuktelėjo iš aukštybių vakaruosna, visi smagiai praalko, tai puikiausios šeimininkės Aldona Tuskienė, Birutė Namiejūnienė ir Milda Kirdeikienė pasirūpino pietumis. Visiems užteko grikių košės su dešrelėmis – šių sukirto bene daugiau nei du šimtus, sočiai naminės giros atsigerti ir net pyrago gabalėliu pasigardžiuoti. 

Pradžiugino ir nustebino, ir viltingai nuteikė bendruomenės narių sumanumas, geranoriškumas, taip pat rėmėjų dosnumas, nulėmęs, kad kiekvienas galėjo laimėti prizą ar nors menką dovanėlę.  Apie laimėtojus, pagelbėtojus, dosnuolius, sumanuolius  šventės vedėja Virginija Valikonytė ir jai pagelbėjusios Asta Fjellbirkeland, Jolita Budreikienė, Joana Gutmanienė , „dėdienių“ vadovė Elena Bublienė skelbė.  Spėriai sukosi  bendruomenės pirmininkas Arvydas Kilius ir žmona Inga, darbavosi savanoriai – jie ir tvarką prižiūrėjo, ir varžybų teisėjais pabuvo, ir cukraus vatą sumaniai debesimis ant pagaliukų vyniojo. Visų nė nesuminėsiu. Pasitvirtino  išmintingas posakis apie tai, kad čia buvo nugalėtojais visi, kad triumfavo bičiulystė. Didis malonumas dalyvauti ir kuo gali prisidėti prie šventės, juk pavyko sutelkti kelias dešimtis  rėmėjų, ne tik verslininkų, krašto įmonių, parduotuvių, bet ir pavienių žmonių.  

Autoriaus nuotr.

DSCF2357 800x600

Orientavimosi varžybas „Atrask ir pažink Svėdasus“ laimėjusios  komandos „Dilema“ triumfo akimirka. Iš kairės Diana, Mantas ir Ligita 

DSCF2326 800x600

Butėnietiška komanda.  Iš kairės -  Daiva, Paulius ir Aironas, sprendžia rebusą 

DSCF2254 800x600

Svėdasietiško SPA salono šeimininkė Loreta Grigaliūnienė smagiai nusiteikusi – klientų daug. 

 DSCF2301 800x600

Prie ilgo stalo vienu metu grumiasi net penkios šaškininkų poros. 

DSCF2327 800x600

Greitį mėgstantis orientacinių varžybų „taksistas“ Vytautas Sabalys 64947547 934472496893356 9103337450507337728 o

Svarbiausia, kad neliktų alkanų, – mano šeimininkės. Iš kairės: Aldona Tuskienė, Birutė Namiejūnienė ir Milda Kirdeikienė 

DSCF2319 800x600

Mažųjų džiaugsmui – didysis batutas „Cirkas“. 

 

© 2014 Svedasai.lt